Egy székely a 39-eseknél -
Bár a 39. gyalogezred katonáit Hajdú és Bihar vármegyékből toborozták, időnként más tájak fiai is bevonultak a cívisváros háziezredébe. Így közöttük Henter Károly is, aki Nagyajtán, Háromszék vármegyében látta meg a napvilágot 1899-ben.
A székely fiú 1917-ben, a budapesti hadapródiskola elvégzése után került a 39-esekhez.1 1917 végén az I. zászlóalj 4. századában harcolt.
Egyik utolsó levelét 1918. június 12-én írta édesanyjának:
Postára adva:1918. június 14.
Címzett: Özvegy Henter Károlyné Nagyajta, Háromszék vármegye
Feladó: Lt. (hadnagy) Henter 4/39. Feldkomp. Feldpost 647
„Édes jó Mama!
Nincs semmi újság. Nagyon jól érzem magamat. Sokszor csókolja mindnyájukat Karcsi”
Bizonyára jó fiú volt, aki édesanyját kímélte. Mert újság bizony volt az ezrednél. Ezt a lapot ugyanis két nappal a nagy támadás előtt írta, és az azt megelőző napon került fel rá a postai bélyegző. Bizonyára számolt azzal, hogy a levél az utolsó életjel lehet. Ugyanis a következő nap reggelén, 06:00-kor az I. zászlóalj megkezdte az átkelést a megáradt Piavén. A zászlóalj sikeresen partot váltott, és elkeseredetten védelmezte a hídfőt az olasz támadásokkal szemben, míg néhány nappal később visszavonásra került tartalékba. Azonban hamarosan ismét az első vonalba kellett vonulni, és az ezred továbbra is elkeseredett harcott folytatott az egészen a hónap végéig tartó Montelló környéki harcokban.
Ezen hetek valamelyikén sebesült meg Henter hadnagy, aki egy budapesti kórházba került. Azonban már nem tudtak segíteni rajta, és a harctéren szerzett sebesülése következtében 1918. július 05-én hősi halált halt. Testét családja hazaszállíttatta, és Nagyajtán helyezték örök nyugalomba.2
Már nem érte meg az összeomlást, és azt, hogy szülőföldjét elragadták az anyaországtól. Viszont megadatott neki, ami annyi 39-es katonának nem – szülőföldjén alhatja örök álmát. Nyugodjon békében!
1 Világ 9. évfolyam 157. szám. 1918. 07.09. 9. oldal
2 195. Kuk. Infant. Reg. Nr.: 39. Debrecen, 1914-1918- Hal. Akv.
Forráshely: MH 5. Bocskai istván Lövészdandár Bocskai István Könyvtárának adattára (adatfeldolgozó: Barna Hajnalka)