Egy csehországi fénykép története
Az ezred pótzászlóalja az I. világháborúban Königgrätz-ben (ma Hradec Kralove, Csehország) állomásozott. Egyes alegységei a közeli Jaromer-ben voltak elhelyezve. A hosszúpályi illetőségű Krecsmáry Gyula onnan küldte feleségének leveleit, és az alábbi fényképet. A már idősebb, 46 éves katona levelezéséből az egyszerű katona sorsát, életét, érzéseit ismerhetjük meg. A kor szokásának megfelelően, egy fényképet, mint képeslapot küldött haza, hogy az otthoniak láthassák a szeretett apát és férjet.
Amikor a fényképet megkaptam, sokat gondolkodtam azon, hogy hol készülhetett a kép. A csehországi, 2015-ös utazásom során Jaromer-ben kutattam az ezred után, és szokásos szerencsémnek köszönhetően rábukkantam az egykori laktanyánkra. Bár a főépület ma már polgári használatban van (társasházként üzemel), könnyű volt laktanyaként azonosítani: igazi monarchiás, és persze sárga színű, gyönyörű épület. Mögötte pedig az egykori gazdasági épület, melyet látva egyből beugrott a Krecsmáry-féle fénykép, és nem akartam hinni a szememnek... Sajnos nem volt nálam a kép, de próbáltam olyan szögből fotózni az épület homlokzatát a lépcsővel, hogy az eredeti képpel összehasonlítsam, és azt hiszem, a tévedés kizárható.
Lássuk hát a képeslap szövegét, illetve az eredeti, valamint a 2015-ös fényképet:
Tekintetes Krecsmáry Gyula úrnőnek
Hosszúpályi Bihar megye Ungarn
Kelt: Jeromér 1916. IV/23 ( a levelezőlapon Krecsmáry Gyulának és bajtársainak csoportképe)
Kedves mamám!
Itt küldöm magamat azt hiszem hogy rám ösmertek egy frájter mellet ülök a kaszárnya udvaron történt a felvétel egy tanító vett le bennünket 20 krba került 1 drb kép a pak meg érkezett de még nem kaptam a kezemhez nem tudom hogy mivan és hogy …. csókollak minyájatokat
Gyula
(a képeslap a Krecsmáry család birtokában. Ezúton is köszönöm nekik, hogy egyrészt az emlékeket megőrizték, másrészt részemre feldolgozás és közzététel céljából átadták)