Csoportkép 1917-ből
Érdekes kép másolata került hozzám, újra Giorgio Bonzani jóvoltából.
A kép 1917. augusztus 31-én készült az Isonzónál, a 666. magaslati ponton. A 11. isonzói csatát követően az ezredet hátravonták, és a kép ekkor készült az ezred 1. és 2. és 3. századának, valamint az ezredközvetlen műszaki század század- és szakaszparancsnokairól.
A képen a következő 39-es tisztek azonosíthatók:
- dr. Csabai István főhadnagy (1. század századparancsnok).
- Gombácsy Sándor hadnagy (1. század)
- Hufnagel Rudolf hadnagy (1. század)
- Izsák Dezső hadapródjelölt (1. század)
- Domokos Jenő főhadnagy (2. század századparancsnok)
- Janovicz Dezső (2. század, eredetileg a 63. gyalogezredtől)
- Alföldi Ernő zászlós (2. század)
- Pesty Lajos hadnagy (3. század századparancsnok)
- Rónai Soma hadnagy (3. század)
- Jakubik József főhadnagy (műszaki század parancsnok)
- Papp Gyula főhadnagy (műszaki század)
- dr. Bene Gyula hadnagy (műszaki század)
- Gáspár Károly zászlós (műszaki század)
Felső sor: Janovicz Dezső, Gombácsy Sándor, Gáspár Károly, Pesty Lajos, dr. Bene Gyula.
Középső sor: Alföldi Ernő, Izsák Dezső, Hufnagel Rudolf.
Ülő sor: Rónai Soma, Domokos Jenő, dr. Csabai István, Papp Gyula, Jakubik József.
A fényképen egy név szerint nem azonosítható katona áll a középső sor jobb szélén. Láthatjuk azonban, ahogy Gáspár Sándor zászlós fenyőgallyat tűz a mit sem sejtő Hufnagel Rudolf hadnagy sapkájába. Mi sem változott katonáéknál 100 év óta…
Gáspár Károly zászlós a Fajti-Hrib magaslatnál 2 olasz tisztet, és 7 fő olasz katonát fogott el 1917. május 13-án. A vitéz katona a képen tisztén szereplő Hufnagel Rudolf hadnaggyal 1918. júniusában esett el a Montellónál.
Domokos Jenő tartalékos hadnagyként vonult be az ezredhez a háború kitörésekor. Hamarosan már századparancsnokként harcolt, majd 1916-ban a románok ellen induló 39-es zászlóalj 2. századát vezette az új harctérre. A háború alatt kiérdemelte az I. osztályú (Nagy) Ezüst Vitézségi Érmet.
Dr. Csabai István tartalékos hadnagyként vonult be az ezredhez, mint az 1. munkásosztag parancsnoka. Később az olasz harctéren századparancsnokként harcolt. A „Fakeresztek mentén, népek országútján” című könyv szerzője.
Papp Gyula főhadnagy 1888-ban született Érmihályfalván. A háború kitörésekor, mint hadapródjelölt vonult be az ezredhez. Több kiemelkedő haditettet hajtott végre. 1917. március 30-án század erejű vállalkozást vezetett a Fajti-Hriben elhelyezkedő olasz erők ellen. Tettéért a Legfelső Dicsérő Elismerésben részesült. Kitüntetései: Koronás Vas Érdemkereszt a kardokkal, Ezüst Katonai Érdemérem a kardokkal, Bronz Katonai Érdemérem a kardokkal, I. osztályú (Nagy) Ezüst Vitézségi Érem, II. osztályú (Kis) Ezüst Vitézségi Érem, Károly Csapatkereszt. A háború után a Vitézi Rend soraiba lépett. Műszaki tanácsosként folytatta polgári életét, és a Pécsi Földmérő Egyesület vezetője volt. (Vitézek albuma, Hősök naptára 1917-1918).
Jakubik József főhadnagy hadapródként vonult be az ezredhez a háború kitörésekor.
vitéz Alföldi Ernőzászlós 1887-ben született Székelyhídon. Az I. világháborúban a cs. és kir. 39. gyalogezred I. zászlóaljában harcolt. Kitüntetései: I. osztályú (Nagy) Ezüst Vitézségi Érem, Károly Csapatkereszt. A háború után felvételt nyert a Vitézi Rend soraiba, és tanítóként dolgozott. (Vitézek albuma, Lépesfalvi).
Izsák Dezső hadapródjelölt őrmester a háború alatt kiérdemelte az I. osztályú (Nagy) Ezüst Vitézségi Érmet.
Ezúton is köszönöm Giorgio Bonzaninak, hogy a képet rendelkezésemre bocsátotta.