39-es panaszok élelmezési ügyben 1916-ból
39-es panaszok élelmezési ügyben 1916-ból
Természetes, hogy a fronton harcoló katonák ellátásának egyik legfontosabb része az élelmezési ellátás volt. A készletekből kimerülő Monarchia, illetve a harctéri körülmények miatt az élelmezés egyre csak romlott. Bár az ezred, illetve a zászlóaljak vezetése próbált enyhíteni a gondokon, több ezer fő ellátási problémáját helyi kezdeményezésekkel nem lehetett orvosolni. Példa erre az alábbi levél, melyben az 5. század (II. zászlóalj, 1. század) katonáinak panasza egy országgyűlési képviselőn keresztül lettek továbbítva a hadügyminiszter felé.
"Külügy-Hadügy
Főszerkesztő: Szilágyi Lajos
cs. és kir. kamarás
ny. százados, orsz. képviselő
Szerkesztőség és kiadóhivatal:
Budapest, IX. ker. Üllői út 11.
Telefon: József 51-15
Nagyméltóságú Minister Ur![1]
Kegyelmes Uram!
Van szerencsém tisztelettel értesíteni, miszerint panaszt emeltek nálam amiatt, hogy a harctéren lévő és délnyugati fronton beosztott cs. és kir. 39. gyalog ezred 5. századánál a legénységnek az étkezése sok kívánni valót hagy hátra és pedig panasz merült fel aziránt, hogy a felvételnél nem megy minden rendben, hogy egy kenyeret kap minden napra egy ember és annyira kevés levest, hogy azt se tudja hogy egye meg; hogy a levesben csak egy-két szem bab úszik, vagy egy-két szál káposzta és az is savanyú, hogy alig bírják az emberek megenni; hogy a hus amit kiosztanak alig 10 dkg, hogy 4 ember kap egy deciliter rumot.
Mindezen ügyekben erőteljes fellépésre szólítottak fel és arra kértek, hogy mindezeket a panaszokat a parlamentben tegyem szóvá.
Mivel meg vagyok győződve arról, hogy levélbeli felszólításomnak több foganatja lesz, mély tisztelettel kérem Nagyméltóságodat, hogy ezen panasz ügyében a hadrakelt sereg parancsnokságait megkeresni méltóztassék.
Fogadja ez alkalomból Nagyméltóságú Minister Úr őszinte tiszteletem és nagyrabecsülésem kifejezését, mely mellett maradok kész híve:
Dr. Szilágyi Lajos
cs. és kir. kamarás
országgyűlési képviselő
Budapest, 1916. december 4."
A levélhez hozzá kell tennünk, hogy mint az alábbi képen is látszik, az ezred saját szakállára jószágokat tartott, és azokkal igyekezett előállítani többek között a "wurst"-ként ismert pótlékot. A disznótoros jelenethez még hozzákívánkozik, hogy mivel a harctér fináncmentes övezet volt, az ezred pálinkafőzéssel is foglalkozott...
A 39. gyalogezred katonái kolbászt töltenek (Méliusz Juhász Péter Könyvtár Fotótörténeti Gyűjtemény)
[1] HL II. 482. K. u. k. 39. Inf. Reg. 8. d.