39-es áthelyezési kérelem - a szolgálati út megkerülésével
39-es áthelyezési kérelem - a szolgálati út megkerülésével
Írásainkban többször utaltunk már arra, hogy József főherceg, illetve a 39. gyalogezred katonái között különleges kapcsolat volt. A katonák "József apánknak" nevezték a főherceget, aki számtalan alkalommal bizonyította, mennyire szereti a 39-eseket. Hozzá kell tennem, sokáig úgy gondoltam, ez a romantikus kapcsolat csak a hadisajtó műve. Ugyanis a korabeli sajtó közléseit erősen szűrni kell, tekintve hogy általában jó adag hurráoptimizmust tartalmaz, illetve természetesen az uralkodói család tagjait természetesen jó színben igyekszik feltüntetni.
Azonban annyi adat mutat rá erre a jelenségre egységesen, hogy hinnünk kell ebben a kapcsolatban. A főherceg mindig megemlékezett arról, ha az ezred állásait felkereste, hovatovább az őt kísérő katonák nevét is feljegyezte. Nem egy esetben segédkezett sebesült 39-esek megmentésénél, illetve közbenjárt sok katona ügyes-bajos gondjának elintézésénél.
Most közölt levelünk utóbbi bizonyítéka. Az 1916-ban Erdélyre törő románok ellen az ezred egy sebtében felállított zászlóalja került alkalmazásra. Ezt a zászlóaljat, mely részt vett a románok Erdélyből történő kiverésében, 1917 januárjában beolvasztották a 82. székely gyalogezredbe. A lecsökkent létszámú zászlóaljat a hadvezetés nem szállíttatta át az anyaezredhez az olasz frontra, egyszerűbbnek tűnt ezt az erőt a mellette harcoló 82-esekhez csatolni. Azonban aki katonaviselt ember, az tudja, hogy szolgálni mégiscsak a sajátok között szeret az ember. Ezt jelen esetben felerősíthette az erős 39-es és 82-es öntudat, valamint az is, hogy itt egyenesen egy messzi tájegység katonái közé kerültek a mieink. Még akkor is, ha sok 82-es katona románok elől elmenekült családja éppen a 39-esek toborzási területén nyert menedékre.
Mint a levélből ki fog tűnni, bizonyos fokú problémák voltak a 39-esek és a 82-esek között, ezt kár lenne tagadni. Az pedig már külön történet, hogy Szűcs Ferenc őrmester a szolgálati utat megkerülve fordult a főherceghez. Ez is azt jelzi, hogy mennyire megbíztak József főhercegben, és mennyire magukénak érezték őt!
A levélíró további sorsa nem ismert. Áthelyezték -e anyaezredéhez, vagy maradt 82-es? Nem tudjuk. A levél mindenesetre a 39. gyalogezred parancsnokságához eljutott. És most lássuk a levelet:
"József főherczeg királyi fenséges úrnak[1]
Királyi fenséges úr alól írott, azzal alázatos kérelemmel járulok a kegyes színe elé, hogy engemet a saját ezredemhez a 39 ezredhez kegyeskedjék vissza helyezni.
Királyi fenséges úr én a 39 ezrednél szolgáltam a háboru alatt is, a harcztéren első ízben 5. másodízben 14. és mostan az 5 hónapot töltöm. Királyi fenséges úr jelenleg a 82 ezred 4 századánál vagyok, és a vissza helyezésemet kérem mert az mellett századhoz érkezésem alkalmával a századparancsnokomnál jelentkeztem ki elment a századnál lévő tiszt urakhoz meg kérdezni, hogy mi legyen velem, és azt a megjegyzést halottam a tiszti fedezékből, hogy én meg bízhatatlan ember vagyok és az egész 39 esek akik itten vannak. Ugyancsak az a hang a ki ezen szavakat mondotta jelezte a század parancsnok urnak, hogy helyezzen az ő zugjába[2] majd ő ha nem leszek másra jó, schwarm kommandosnak[3] be oszt.
Királyi fenséges úr a mennyiben én már a 24 hónapot töltöm a harcztéren büntetve úgy polgári életben mint katonáék nem voltam, is isten anékűl, hogy is mernenek egyenesen meg bízhatatlannak híni engemet, ennél fogva kérem királyi fenséges urat, hogy kegyes kedjék az ezredemhez vissza helyeztetni a 39 ezredhez.
Királyi fenséges úr engemet a 39 ezrednél nem azért csináltak meg már ezelőtt két évvel őrmesternek, hogy talán meg bízhatatlan vagy kötelesség nem tudó volnék, és schwarkommandósnak akarnak fel használni, hiszen ez nem csak rám nézve szégyen dolog hanem még csak az ezredre is az. annyit pedig a fenséges úr is tud hogy nagyon meg állta a helyét mindenütt mostan azok az emberek a kik ottan voltak itten szegyenkezni kel nekik.
Királyi fenseges úr ismételten ezredem kérésem helyezéséhez iránt.
Maradok hű katonája, a királyi fenséges urnak
Feldpost 369 szám
Szűcs Ferenc őrmester"