39-es aradi vértanú
Október 6. Nemzeti gyásznap
A mai napon az aradi vértanúk kapcsán, a szabadságharc oldalán küzdő 39. gyalogezredre emlékezünk. Az ezred szinte teljesen a magyar oldalra állt, és részt vett a szabadságharc hadjárataiban. Nekik köszönhető a péterváradi lázadás, ami magyar kézre adta az erődöt. Ott voltak a szerbek elleni harcokban, a dicsőséges tavaszi hadjárat ütközeteiben, Buda falain, Debrecennél, és Világosnál. Az utolsók között tették le a fegyvert Péterváradon és Komáromban.
A megtorlás nem maradt el. Szeptember első hetében sokukat besorozták az újjászerveződő ezredbe,persze szigorúan csak közlegényként. Sokuk még ott volt az 1859-es hadjáratban is.
Az aradi vértanúk között ott volt egy 39-es is. Gróf Leiningen-Westerburg Károly 1836-ban került a 39. gyalogezredhez, mint zászlós. 1841-ben már hadnagyként szolgált. Az ezredtől csupán a szabadságharc előtt három évvel került el.
A szabadságharc alatt dacára annak, hogy családja többsége osztrák párti volt, a magyar oldalon harcolt. Hamarosan tábornok lett, fényes győzelmekre vezette fegyvereinket.
A vesztes harcok után, Aradon hadbíróság elé állt, ahol így mutatkozott be:
„Nevem gróf Leiningen-Westerburg Károly, Ilbenstadtban, Hessenben születtem, harmincéves vagyok lutheránus vallású, nős, 1835-ben léptem be hadapródként a Langenau gyalogsághoz, 1836-ban zászlóssá léptettek elő a Dom Miguel ezredhez, itt lettem hadnagy is.”
Ott sem felejtette, hogy az akkor Dom Miguel nevét viselő, 39. gyalogezred tagja volt!!!
Tábornoki egyenruhában állt a hóhér elé. Hatodikként szólították a bitófához. Az ellene kegyetlenkedésre felhozott vádakra megfelelt, de beszéde végét a kivégzést vezénylő Tichy őrnagy parancsára dobok pergése nyomta el.
"Isten veletek bajtársak! Nemsokára egy más ítélőbíró előtt fogunk állani, hol, hiszem, igazságosabban fognak ítélni fölöttünk."
Magas termetű lévén, lába leért a földig a bitófán. Testét hóhérlegények húzták le. Nehéz halála volt.
Vértanúhalálával neve beleíródott a magyar hadtörténelembe, és örökké fennmarad.
Vértanúhalálukat egy magyar szokás sem engedi feledni: magyar ember sörrel nem koccint!
Abban, hogy a magyar oldalt választotta, magyar felesége mellett biztosan szerepet játszott a 39., magyar gyalogezredben eltöltött majd 10 év. Egykori 39-es zászlóalja sárga zászló alatt harcolt. Zászlónk őrá is emlékeztet.
Nyugodjék békében, emlékét megőrizzük.
2015-ben külföldön került elő egy Barabás Miklós akvarell, mely Leiningen - Westerburg Károlyt ábrázolja. A kép 1844-ben készült, tehát akkor, amikor vértanúnk a 39. gyalogezred hadnagya volt. A szabadságharc után a hős özvegye átfestette a képet, hogy az a későbbi, honvéd tábornoki egyenruhában ábrázolja a hőst. (Forrás: www.mult-kor.hu)